Visual_Studio_2012_logo_and_wordmark_converted

Visual Studio to samo w sobie bardzo rozbudowane środowisko programistyczne. Nigdy nie jest jednak tak, że nie dałoby się czegoś polepszyć. W tym wpisie przedstawię rozszerzenia do Visual Studio, które używam na co dzień i które są dostępne za darmo. Zaznaczam że jest to moja subiektywna lista i możesz się z nią nie zgadzać 🙂

CodeMaid

Codmaid logo

Pierwszą wtyczką, którą chciałbym przedstawić jest CodeMaid. Jest to narzędzie wspomagające utrzymywanie czystości w kodzie. CodeMaid to lekarstwo na nadmierne spacje, odstępy i nierówno ustawione klamry i nawiasy. Praktycznie każdy aspekt formatowania można dostosować do własnych upodobań. CodeMaid wspiera wiele języków, nie tylko C#, ale także C++, HTML, XML, JavaScript, CSS, Less i wiele więcej. Jedną z moich ulubionych opcji jest tryb czyszczenia kodu przy każdym zapisie.

Należy pamiętać, że używanie takich narzędzi jak CodeMaid w projektach zespołowych, gdzie kod leży w repozytorium, może powodować, iż pojedynczy commit będzie zawierał znacznie więcej zmian niż w rzeczywistości zostało zrobionych. Dobrym rozwiązaniem tego problemu może być przyjęcie w zespole wspólnej konwencji, np. takiej, że wszyscy używają tego samego narzędzia lub przynajmniej takiej samej konfiguracji.

CodeMaid można pobrać ze strony twórców: www.codemaid.net.

Web Essentials

Kolejnym rozszerzeniem, którego używam na co dzień, jest Web Essentials. Jest to cały pakiet narzędzi ułatwiających pracę z front-endem. Narzędzie to rozbudowuje funkcje związane z nawigacją pomiędzy plikami HTML i CSS, umożliwia kompilację i minifikację styli less lub sass w czasie rzeczywistym, oferuje dynamiczne podpowiedzi, zapewnia też skróty klawiszowe do każdej z tych czynności. Dodatkowym atutem jest rozszerzona integracja z przeglądarką – można edytować kod HTML z poziomu przeglądarki, a także przeglądać poszczególne komponenty strony z jednoczesnym podglądem kodu w Visual Studio. Również wszelkie zmiany w plikach CSS są od razu widoczne na stronie bez jej przeładowywania.

Web Essentials można pobrać ze strony twórców: vswebessentials.com. Dostępne są osobne wersje dla Visual Studio 2013 oraz 2015. Nowsza wersja Visuala wymaga także dodatkowej wtyczki do kompilacji styli sass i less:  Web Compiler.

PowerShell Tools for Visual Studio

PowerShell Tools forVisual Studio to rozszerzenie oferujące pełne wsparcie dla PowerShella. Dzięki niemu można z poziomu Visual Studio uruchamiać i debugować skrypty. Dostępne są także podpowiedzi IntelliSense. Dodatkowym atutem jest integracja z frameworkiem do testowania Pester. Dzięki temu można uruchamiać testy powershellowe z poziomu test explorera w Visual Studio.

PowerShell Tools wymaga PowerShella w wersji 3.0 lub nowszej. Zamieszczam link do githuba twórców: github.com/adamdriscoll/poshtools.

Open Command Line oraz Add New File

Zrzut ekranuZrzut ekranu

Dwa bardzo proste rozszerzenia. W zasadzie sama nazwa wskazuje, za co są odpowiedzialne. Open Command Line pozwala otworzyć cmd lub PowerShella na poziomie konkretnego folderu w projekcie. Jest to bardzo wygodne, gdyż nie trzeba ręcznie wpisywać za każdym razem ścieżki do projektu. Z kolei Add New File pozwala szybko utworzyć nowy plik z dowolnym rozszerzeniem. Dzięki temu nie trzeba przegrzebywać się przez różne templaty, by ostatecznie i tak ręcznie zmienić rozszerzenie pliku, gdy okaże się że akurat poszukiwanego szablonu nie ma. Rozszerzenia można pobrać z Visual Studio Gallery:
Open Command Line
Add New File

To tyle, mam nadzieję że te rozszerzenia również u Ciebie znajda zastosowanie i pozwolą Ci zwiększyć swoją produktywność 🙂

Share