tools

Profesjonalne narzędzia deweloperskie potrafią kosztować sporo, a jak wiadomo, większość studentów nie ma grubego portfela. Na szczęście pomyśleli o tym producenci tych narzędzi i wielu z nich oferuje swój oręż za darmo na czas studiów. Postanowiłem zrobić zestawienie najpopularniejszych bonusów, jakie czekają na młodego dewelopera.

Chciałbym podkreślić, że poniższy wpis to zestawienie pakietów, z których sam skorzystałem (i korzystam nadal) i nie jest on w żaden sposób sponsorowany przez którąkolwiek z wymienionych firm.

DreamSpark i DreamSpark Premium

dreamspark

Jeżeli jesteś studentem uczelni technicznej, na 99% masz dostęp do Dreamsparka Premium. Jest to pakiet narzędzi i usług od Microsoftu. Dzięki temu możesz pobrać całkowicie za darmo m.in. Visual Studio, Windows, SQL Server – praktycznie wszystko, co Microsoft wydał, do 3 wersji wstecz. Jeżeli jakimś cudem twoja uczelnia nie oferuje Dreamsparka Premium, zawsze możesz skorzystać z wersji Standard. Wystarczy wejść na stronę i zweryfikować swój status studenta. Można to zrobić na 3 sposoby: poprzez uczelniany e-mail, kartę ISIC lub klucz dostępu. Co do tego ostatniego, polecam pójść na spotkanie lokalnej grupy .NET i podpytać Student Partnera 😉

Wersja standard nie oferuje aż tyle oprogramowania co Premium, można jednak znaleźć tu dostęp do usług, które są niedostępne z poziomu wyższej wersji — np. link do aktywacji Azure for Students lub 3-miesięczna subskrypcja na PluralSight. Jeżeli posiadamy wersję Premium i chcemy skorzystać z tych bonusów, w bibliotece z oprogramowaniem znajdziemy klucz do aktywacji wersji Standard. Zwykle kryje się on pod nazwą licencji deweloperskiej do Microsoft Store — którą zresztą też aktywuje.

GitHub Student Developer Pack

github-student-pack

Również Github przygotował dla studentów ciekawą ofertę. Całkowicie za darmo oferuje całkiem spory pakiet narzędzi. Wśród nich warto wymienić danie główne, czyli plan premium na portalu GitHub.com, pozwalający założyć do niedawna 5, a obecnie nieograniczoną ilość prywatnych repozytoriów. Pakiet ten, który standardowo kosztuje 7€ miesięcznie, jest dostępny za darmo przez 2 lata od momentu aktywacji. Poza tym w Student Pack’u znalazło się jeszcze wiele innych subskrypcji i bonusów. Całość można znaleźć pod tym linkiem. Aktywacja odbywa się za pomocą uczelnianego maila.

JetBrains Products for Learning

jetbrains

Kto programował trochę dłużej w C# na pewno słyszał o ReSharperze. Tak się składa, że firma JetBrains, czyli producent tego narzędzia, udostępnia dla studentów za darmo nie tylko ReSharpera, ale całą swoją bibliotekę oprogramowania. Wystarczy wejść na ich stronę i zweryfikować się poprzez uczelniany adres e-mail. Ponadto JetBrains jest bardzo chętne do współpracy przy różnego rodzaju eventach. Jeśli będziesz kiedyś organizował konferencję, napisz do JetBrains, a na pewno udostępnią kilka licencji w ramach partnerstwa.

Office 365

office

Nie ujdzie uwadze fakt, że w DreamSparku brakuje pakietu Microsoft Office. Nie znaczy to jednak, że nie da się go uzyskać za free. Podobnie jak w przypadku DS, wszystko zależy od uczelni, ale znaczna większość z nich ma podpisane umowy z Microsoftem, na podstawie których oferuje Office 365 za darmo dla studentów i pracowników. Jak sprawdzić, czy się kwalifikujemy? Wystarczy wejść w ten link i wpisać swój uczelniany e-mail. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, zostaniemy przeniesieni do portalu office, gdzie będziemy mogli pobrać najnowszą dostępną wersję Microsoft Office całkowicie za darmo 🙂

Bonus nie tylko dla studentów – Visual Studio Dev Essentials

dev-essentials

Niedawno Microsoft wyszedł z nową inicjatywą — Visual Studio Dev Essentials. Program ten jest skierowany do wszystkich developerów. Spośród dostępnych bonusów warto wymienić dwa, moim zdaniem najciekawsze. Pierwszym z nich jest darmowa roczna subskrypcja na Azure z comiesięcznym doładowaniem 25$. Z takim budżetem nie postawimy nie wiadomo czego, ale jest on wystarczający, żeby pobawić się serwisem i co nieco potestować. Drugim z ciekawszych bonusów jest subskrypcja na PluralSight — jeden z najlepszych portali ze szkoleniami dla developerów. Do niedawna dostępna była opcja 6-miesięczna, obecnie został wariant 3-miesięczny. W celu aktywacji Dev Essentials wystarczy wejść na stronę i podać e-mail, na którym posiadamy aktywne konto Microsoft.

 

 

Share